Olga Tokarczuk – polska pisarka, która podbiła świat

Olga Tokarczuk – polska pisarka, która podbiła świat

Olga Tokarczuk, polska pisarka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla, której powieści są szeroko komentowane i cenione za wnikliwe przedstawienie psychologii występujących w nich postaci, a także społeczności je otaczające.

Wielokrotnie nagradzana i doceniana przez krytyków autorka, której twórczość przełożona została na wiele języków, w tym: angielski, rosyjski, niemiecki, portugalski, japoński, chiński czy arabski.

Wielkie odkrycie polskiej literatury

Urodzona w Sulechowie 29 stycznia 1962 roku noblistka, której dzieła znalazły uznanie w szerokich kręgach krytyków literackich, jak również czytelników.

Tokarczuk ukończyła studia z zakresu psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, po których podjęła pracę w tymże kierunku. Zajęcie to porzuciła w momencie, kiedy jej utwory zaczęły zyskiwać popularność i przeniosła się do Nowej Rudy, gdzie poświęciła się pisaniu.

Pisarka, poetka i eseistka w swoich dziełach literackich często odnosi się do tematów zakrawających o filozoficzny wydźwięk, a dzięki umiejętności sprawnego opowiadania oraz warsztatowi doskonale przekazuje swoje myśli odbiorcy.

Na kartach jej książek czytelnik odnaleźć może elementy historii, odniesienia do obyczajów panujących zarówno na prowincjach, jak i szlacheckich dworach. Tym, co wyróżnia powieści Olgi Tokarczuk, to bogate zaplecze psychologiczne tworzonych przez nią postaci.

Często też zauważyć można motyw podróży, który w przeciwieństwie do twórczości – chociażby – Wiesława Myśliwskiego, pozbawiony jest sentymentalizmu.

Olga Tokarczuk – polska noblistka i autorka cenionych w środowisku literackim powieści

Wspomniany element podróży doskonale uwidacznia się w książce, nad którą autorka pracowała przez trzy lata. Mowa tu o powieści “Bieguni”, która dotyka tematyki (jak wspomina sama autorka) sensu podróżowania, przemieszczania się i poruszania. Za ową powieść Olga Tokarczuk wyróżniona została nagrodą The Man Booker International Prize 2018.

Olga Tokarczuk w swoim dorobku posiada wiele prestiżowych nagród. Oprócz wspomnianej Literackiej Nagrody Nobla oraz The Man Booker International Prize, autorka wyróżniona została nagrodami:

  • Nike (kilkakrotnie)
  • Vilenica
  • Paszport “Polityki”.

Choć  w swoim bogatym dorobku autorskim Tokarczuk posiada wiele wartych uwagi dzieł, to za szczytowe jej osiągnięcie uważa się “Prawiek i inne czasy”.

Przełomowa i poruszająca powieść obyczajowa przyniosła noblistce komercyjny oraz artystyczny sukces, a w 2019 roku tygodnik Wprost uznał ją za trzecią spośród najlepiej zarabiających pisarzy nad Wisłą.

Kwiat zdjęcie utworzone przez stockking - pl.freepik.com