Książki od psychologa

Książki od psychologa

Chyba niewiele osób zdaje sobie tak naprawdę sprawę z tego, że Olga Tokarczuk posiada wykształcenie psychologiczne (https://www.taniaksiazka.pl/autor/olga-tokarczuk). To niesamowicie zdolna autorka, która w 2019 roku zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. To nie są jej jedyne poważne nagrody, ponieważ Tokarczuk może pochwalić się również tym, że udało jej się otrzymać „Nike” za powieści: “Bieguni” (2008) i “Księgi Jakubowe” (2015). Tokarczuk jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na dodatek w jej życiu pojawił się nawet moment, kiedy to jako wolontariuszka opiekowała się osobami chorymi psychicznie. Rozpoczęła nawet pracę jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Po opublikowaniu pierwszych tekstów literackich postanowiła w całości poświęcić się pisaniu, co przyniosło jej nie tylko ogromną radość, ale także i sławę, która została zauważona nie tylko na rodzimym rynku literackim, ale także za granicą. W swoim dorobku literackim Tokarczuk ma takie powieści, jak “Prawiek i inne czasy”, “Aria Diva”, “Żurek”, “Pokot”, “Noc w Mariandzie”, “Miłości” i wiele innych. Dla Penguin Random House „Drive Your Plow Over the Bones of the Dead”  Tokarczuk zrealizowała nawet audiobooka w wersji angielskiej.

“Podróż ludzi księgi”

Debiutancka powieść, która już od 25 lat obecna jest na rynku. Jeżeli ktoś interesuje się tym, jak zaczynała Tokarczuk i jaki styl reprezentowała, to koniecznie musi wziąć do ręki tą książkę. Francja, rok 1685. To moment, kiedy tylko i wyłącznie katolicyzm jest wiarą, którą można wyznawać. Osoby, które nie zgadzają się z tą wiarą wyruszają w daleką podróż, aby znaleźć sobie nowa ojczyznę. Wśród osób podróżujących znaleźć można pewien dość specyficzny powóz. Znaleźć w nim można zlepek dość dziwnych osób. Dlaczego tak różne osobowości podróżują razem? Dlaczego udają się w wysokie Pireneje? I co wspólnego z tym ma Księga? Jaka będzie przyszłość świata? Olga Tokarczuk napisała jedną z najlepszych książek ostatnich czasów.

“Opowiadania bizarne”

Tym razem autorka zaprasza wszystkich do poznania krótkich, ale bardzo wartościowych opowieści. Tokarczuk już na samym wstępie miała problem z tym, jaki tytuł powinna nosić cała książka. Doskonała inspirację znalazła dopiero w języku francuskim. Słowo “bizarre” znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Takie są właśnie opowiadania, jakie autorka przytacza w tym oto dziele. Dziesięć opowiadań, ale jakże niezwykłych, które ukazują zupełnie niespodziewaną rzeczywistość.

Kwiat zdjęcie utworzone przez stockking - pl.freepik.com